Jobba hos oss

Vill du jobba hos Alerte?

Bland Alertes personal finns byggnadsarbetare, anstaltsvårdare, köksor och kockar, mekaniker, fastighetsskötare, chaufförer för tunga fordon och allt där mellan. Eftersom vi är ett företag med många specialiteter och därefter mycket varierande arbetsuppgifter har vi anställda med olika slags expertis.

Vill du jobba hos Alerte? Anmäl ditt intresse genom att fylla i denna öppna jobbansökan:

Öppen jobbansökan

JOBB INOM kosthåll

Avdelningen för kosthåll söker ofta nya medarbetare. För att söka jobb inom kosthåll, vänligen kontakta avdelningschefen.

Carina Lund

Avdelningschef, kosthåll

carina.lund@alerte.fi, 050 502 2043


JOBB INOM STÄDTJÄNSTER

Städavdelningen är ofta ute efter tillfälliga och fastanställda arbetare. Om du är intresserad av att jobba på städavdelningen, vänligen kontakta någon av städavdelningens arbetsledare:

Eija Olli-Olusanya

eija.olli-olusanya@alerte.fi, 050 432 3963

Marina Emet

marina.emet@alerte.fi, 044 785 1901

Marika Kaski

marika.kaski@alerte.fi, 050 438 5985


För att städa på Malmska sjukhus behöver du vara myndig.


jobb inom fastighetsskötsel och byggande

Avdelningarna för fastighetsskötsel och byggande består av flitiga och yrkeskunniga anställda. För att kunna jobba inom dessa avdelningar behöver man ha god kompetens och en motiverad inställning till arbetet.

Om du är intresserad av att jobba inom fastighetsskötsel eller byggande, vänligen kontakta avdelningschefen.

Bjarne Strengell

Avdelningschef, fastighetsskötsel & byggande

bjarne.strengell@alerte.fi, 044 042 8663


JOBB INOM TRÄDGÅRDSSKÖTSEL

Avdelningen för trädgårdsskötsel har många ansvarsområden att ta hand om. Som anställd inom trädgårdsskötsel gör du allt från att plantera blommor, fälla träd och mata fiskar till att slipa och måla bänkar.

Om du är intresserad av att arbeta med trädgårdsskötsel, vänligen kontakta avdelningschefen.

Benita Herrmans

Avdelningschef, trädgårdsskötsel

benita.herrmans@alerte.fi, 044 532 8421


JOBB INOM AVDELNINGEN FÖR FRITIDSANLÄGGNINGAR

Avdelningen för fritidsanläggningar har många ansvarsområden och anläggningar att sköta om och underhålla. Att ta hand om Jakobstads rekreationsområden och idrottsanläggningar är ett arbete som kräver flitiga och motiverade medarbetare.

Om du är intresserad av att arbeta inom avdelningen för fritidsanläggningar, vänligen kontakta avdelningschefen.

Hans-Erik Thel

Avdelningschef, fritidsanläggningar

Verkstadschef

Ansvarig för fordons- och maskininköp

hans-erik.thel@alerte.fi, 044 066 8667



JOBB INOM GATUUNDERHÅLL ELLER VERKSTAD

Gatuunderhåll och verkstad har en skicklig och effektiv personal. För att jobba inom gatuunderhåll bör du ha yrkeskompetens och inneha C-kortet.


Om du är intresserad av att jobba inom gatuunderhåll, vänligen kontakta avdelningschefen för gatuunderhåll eller verkstadschefen.


Nicklas Gustafsson

Avdelningschef, gatuunderhåll

nicklas.gustafsson@alerte.fi, 044 785 1805

Hans-Erik Thel

Avdelningschef, fritidsanläggningar

Verkstadschef

Ansvarig för fordons- och maskininköp

hans-erik.thel@alerte.fi, 044 066 8667